Mgr. Lenka Fasnerová

majitelka Centra pohybu Olomouc
fyzioterapeutka, lektorka & školitelka FitPainFree®, poskytovatel kvalitních komplexních služeb v oblasti zdraví, odstraňování bolestí a fitness

POSLECHNĚTE SI

rozhovor s Lenkou o správném pohybu a aktivitách v každém věku v pořadu Českého Rozhlasu

Moje cesta FitPainFree®

Leni, jaký je tvůj vztah k pohybu?
Pohyb a pohybové aktivity se staly mým posláním. Vždy jsem od malička sportovala a vzhledem k tomu, že jsem holka z malého města, měla jsem možná to štěstí, že jsem nevěnovala jen jednomu sportu, ale vždy, když ve škole bylo potřeba jít hrát vybíjenou, byla jsem tam, bylo potřeba jít zaběhnout nějaké atletické závody, byla jsem tam, jít zaplavat, byla jsem tam . A tak to bylo vždy, sport a pohyb mě prostě bavil od malička a vždy jsem chtěla zkoušet nové věci a když mi něco nešlo, brala jsem to jako výzvu, něco nové se naučit, něco nového objeví.

Proč ses rozhodla ke studiu fyzioterapie?
Měla jsem touhu pomáhat lidem, starat se o ně, možná být užitečná. Studovala jsem na Vyšší odborné zdravotnické škole v Brně. Fyzioterapie mě nesmírně bavila a studium mě pohltilo. Bylo úžasné objevovat, jak naše tělo funguje, jak je možné pomáhat lidem od bolesti, napravovat jejich špatné pohybové návyky a tak dále.

Dále ses rozhodla pro obor speciální pedagogiky. Potřebovala jsi oba směry k naplnění?
Ano. U sportu jsem stále zůstala a věnovala se aerobiku, plavání, lyžování, tanci a již v té době jsem cítila, že mě to táhne ještě někam dál a po ukončení studia fyzioterapie jsem se rozhodla vystudovat ještě Fakultu sportovních studií v Brně obor tělesná výchova a speciální pedagogika. To bylo přesně ono, propojily se mi dva světy ... rehabilitace a tělesná výchova.
A já se ocitla ve svém živlu. Pohyb, pohyb, pohyb.
Ale ne jen na na úrovni výkonnostní. Objevila jsem nový svět - ten, když naše tělo nefunguje tak jak, má. Ať již v důsledku velké zátěže při sportu a nebo život s omezením.. Proto mi do života vstoupili vozíčkáři, handicapovaní,…

S Hanou Toufarovou spolupracujete už dlouho. Jak jste se potkaly?
Právě v Brně na vysoké škole. Měla jsem to štěstí, že mou profesorkou byla Hanka, která mi dala úžasný základ do mého profesního života. Po ukončení studia mi právě Hanka nabídla práci ve svém fitku, kde jsem vedla pohybové aktivity od dětí až po dospělé. Sportovní tréninky, aerobik, jóga, indoor cycling, cvičení rodičů s dětmi a mnoho dalšího. Bylo to období, které bylo naplněné výkonnostním sportem a spíše kondičními aktivitami, ale vždy a to podotýkám VŽDY s ohledem a respektem ke klientům, kde jsem stále čerpala poznatků z fyzioterapie.

Zní to jako perfektní spolupráce. Proč se vaše cesty rozdělily?
Jak se to tak v životě stává, přišly děti – tři – a já se odstěhovala do Olomouce.

A tobě se podařilo zde zužitkovat vše, co ses do té doby naučila.
Přesně. Zde se mi během krátké doby podařilo otevřít své vlastní CENTRUM POHYBU OLOMOUC. Náhoda tomu chtěla, v Olomouci se mi do života začali hodně vracet klienti s handicapem – hlavně vozíčkáři a po té senioři.
Centrum pohybu Olomouc je bezbariérové centrum, kde se nám daří propojovat právě aktivity pro jak zdravé, tak handicapované klienty. S Hankou se naše cesty na chvíli rozešly, ale jen relaitivně, stále jsme spolu spolupracovaly na různých projektech.

A vaše cesty se opět protly, když přivezla z USA metodu FitPainFree®?
Když Hana odjela do Ameriky, já ani netušila proč a co tam jede dělat. Přijela nadšená novou metodou cvičení a já měla tu možnost na jejím pobytu se s touto metodou seznámit. Moje první zkušenost byla nepopsatelná ... bože tak JEDNODUCHÉ cviky a já je nemůžu udělat !!! Proč ??? Vždyť jsem člověk, který celý život cvičí, umí své tělo ovládat, proč nemohu zacvičit cviky, které se zdají tak jednoduché?
Jako snad každý člověk, který sportuje, jsem měla za sebou nějaké malé úrazy, nic vážného,ale pošramocené rameno, které mě několik let bolelo, ale naučila jsem se s tím žít, a smířila se s tím, že lepší to již nebude. Utržená achilovka se i po letech ozývala, ale to tak prostě je. Jenže po pár lekcích na pobytu, po pár cvicích, které jsem praktikovala, rameno přestalo bolet a bolet se mi nevracela. To stejné achilovka.

To byla ta chvíle, kdy tě metoda FitPainFree® přesvedčila o své síle?
Ano. Byla jsem lapena a v tu chvíli jsem se rozhodla, že chci jít cestou FitPainFree®, že se chci tuto metodu naučit a chci ji předávat dál. Předávat dál mezi své klienty, mezi další lektory, mezi všechny, koho znám!
Po dvou letech, kdy se metodě věnuji se naše celé Centrum tak nějak překlopilo na fitko FitPainFree®. Ve všech lekcích se s ní potkáte. Ať již jsou to přímo lekce FitPainFree®, nebo třeba alpinning = chůze na páse, ale součástí lekce jsou i cviky FitPainFree.

Jak je možné jednu metodu na všechna cvičení? Čím tě tak dostala?
Čím mě metoda oslovila je její JEDNODUCHOST, PŘÍMOČAROST, PRECIZNÍ PROVEDENÍ a RESPEKTOVANÍ našeho těla, VĚDOMÉ cvičení – vím proč to dělám, a jak to mám dělat. Metoda, která vychází ze základní anatomie svalů a pohybového aparátu,
metoda, která učí klienty přemýšlet o tom, proč se mi to - bolest či cokoliv jiného - děje a co s tím mohu já aktivně udělat.

Pro koho je z tvého pohledu tato metoda nejvodnější?
Je to metoda, která je pro všechny… Pro většinu populace jako kompenzace sedavého zaměstnání, pro klienty s chronickými bolestmi, pro děti, které se věnují např, sportu a jsou jednostranně přetěžovány nebo mají vadné držení těla. A to i pro menšinové skupiny, např. pro klienty na vozíku. Ať přemýšlím, jak přemýšlím, tak nemohu najít žádnou skupinu, která by nemohla metodu FitPainFree® cvičit a které by nepomohlo. Je prostě pro každého, kdo CHCE, aby jeho tělo respektive pohybový aparát dobře a správně fungoval. Je pro každého s aktivním přístupem.

Leni, co ti tento přístup přinesl osobně?
Metoda FitPainFree® vnesla do mého profesního života prozření… že není třeba dělat věci složitě.
A také jsem našla znovu naplnění ve své práci. Vrátila jsem se k individuální práci s klienty a naše skupinové lekce v centru mají již dva roky vzestupný trend. Stále přicházejí noví klienti, staří zůstávají a my postupně rozšiřujeme náš lektorský tým.
Cvičíme 364 dní v roce, opravdu, jen 25.12. máme zavřeno.

Máte spoustu klientů. Musí být těžké udržet podnikání v tomto roce. Jak fungujete v době, kdy je třetí zavření fitness sektoru na spadnutí?
Dokonce i v této době, kdy doba nepřeje tomu, aby se lidé potkávali, s námi chtějí naši klienti cvičit.
Jedeme v režimu ONLINE. A to s námi cvičí klienti jejichž věk je hodně přes 70 let. Jsou ochotni investovat peníze do nákupu notebooků, vyřešit připojení, jen aby si denně mohli zacvičit. Stejně tak děti, člověk by ani neřekl, že je takové cvičení může bavit. Já osobně se hodně věnuji hokejistům ( samozřejmě proto, že moje děti hrají hokej ). V rámci kompenzačního cvičení , teď zjednodušeně řečeno, stačí pár vhodně zvolených cviků ( někdy i jen 3 ) a dostaví se velká úleva od bolesti, či velká úleva přetížených svalových skupin.
Moje práce mi díky metodě začala dávat neskutečný smysl, není to práce, je to poslání.
Je úžasné pozorovat , jak je každé tělo jiné, jak každý klient reaguje jinak. A proto hledám CESTU, jak mu pomoci. A pokud klient CHCE vydáváme se společně na tuto cestu BEZ BOLESTI. Protože život by měl být BEZ BOLESTI.

ZAČTĚTE SE

Toužíme žít bez bolesti a mít zdravá záda. Tak proč tolik lidi trápí bolesti zad a proč…
Jak slavíte 14.2.? Co takhle vytáhnout lepší polovičku nebo kámošku na online lekci skvělého cvičení. Protože ve…