BERLE JAKO NÁSTROJ K BEZMOCI

Se zajetými systémy se potýká každý z nás denně. Někoho pálí postupy ve školství, protože je sám učitelem nebo má jinou představu o vedení svých dětí, jiní by rádi změnili způsoby restorativní justice a nám nedají spát příběhy o způsobech a postupech ve zdravotnictví, které slýcháme od klientů.

Absolutně nepopírám mistrné operace, které zachraňují životy. Obdivuju každého lékaře, který v sobě našel tolik odvahy a vydal se na tak odpovědnou cestu. Ale mezery v systému, které se ke mně dostávají skoro u každého nového klienta, jsou do nebe volající.

CHCEME MÍT BERLE DOMA UŽ 3 MĚSÍCE PŘED OPERACÍ?

Francouzské nebo podpažní hole nám mají sloužit pro odlehčení bolavých nohou a ulevit páteři, v žádném případě by neměly ničit ramenní klouby nebo krční páteř. Jenomže v praxi to vypadá tak, že dostanete berle do ruky a žádné vysvětlení nebo radym jak s nimi zacházet.

Hana má od dvaceti let operovaný meniskus. Celý život sportovala, zvládala běh, lyže, brusle, tenis. Kolem čtyřicítky otevřela vlastní fitcentrum a několik měsíců lektorovala všechny lekce sama. Dalších pár let měla stále na kontě abnormální množství odcvičených lekcí. O koleno se starala poctivě a jen díky jejím znalostem a přístupu oddálila operaci o tolik let.

Po šedesátce a při druhém stupni artritidy se však již zdálo jako nejlepší řešení podstoupit tak dlouho odkládanou operaci. Tomu samozřejmě předcházela dlouhá vědomá příprava, aby byly svaly nohou co nejlépe protaženy i naposilovány. Můžeme říct vzorný edukovaný a odpovědný pacient. Šok přišel ve chvíli, kdy si šla domluvit termín operace. Ten byl lékařem stanoven na konec října (což bylo za 3 měsíce). Jakmile se doptala na pár otázek, dostala do rukou berle.

MYSLELA JSEM, ŽE ŠPATNĚ SLYŠÍM

Když mi tuto skutečnost zavolala, nevěřila jsem vlasntím uším. Nevím, jeslti vás to zvedá ze židle jako mě, ale zde je pár bodů, které mne k tomu ihned napadly.

  1. Proč dostala berle domů tak dlouho dopředu, když ji ještě čeká několik vyšetření?
  2. Proč na berle musí koukat celé 3 měsíce a připomínat si tak, co ji čeká?
  3. Proč se nikdo neobtěžoval jí vysvětlit, jak na nich správně chodit?

Hana umí pracovat s tělem i hlavou. Ví, že si berle nesmí dát nikam na oči, ale schovávat je opravdu jen na nejbližší dny po operaci. Ví, jak funguje psychika i naše tělo. Ví, že musí především posilovat svaly nohou, aby byly co nejsilnější a mohla se na ně zase co nejdříve spolehnout. Ale ví to také váš syn, který si zlomil nohu na fotbale? Ví to babička, která věří lékařům jako bohům a začne doma hned pilně trénovat? Víte vy, co se stane se zbytkem těla, když budeme trénovat špatnou chůzi o berlích 3 měsíce dopředu?

Zcela chápu, že vás to ani nenapadne. Nejste odborníci, spoléháte na systém a jste tak naučení. Ale systém v mnoha ohledech nefunguje. A když zapojíte selský rozum, sami z obrázku poznáte, že to pro tělo není to nejlepší řešení.

CO JE TEDY NEDISKUTOVANÝM PROBLÉMEM PŘI POUŽÍVÁNÍ BERLÍ?

Faktem je, že nám na nějakou dobu pomohou dostat se z místa na místo, ale většinou během toho napáchají mnohem více škod na jiných částech těla. Nejvíce zatěžované jsou svaly v oblasti ramen a rukou. Pokud byly tyto svaly přetížené nebo nefungovaly správně už předtím, chůzí o holích tento problém ještě zhorší.

CO DĚLAT, KDYŽ JSOU BERLE NEVYHNUTELNOU NUTNOSTÍ?

Pokud se dostanete do situace, kdy vám lékař doporučí, nabídne nebo prostě přikáže berle používat, zeptejte se, jak na to. A pokud na vás nemá čas, zeptejte se fyzioterapeuta nebo jiného odborníka a při nejhorším alespoň googlete.


Chůze o holích sama o sobě není těžká. Jen je důležité vědět, na co si dát pozor.

  1. Snažte se neustále rovnat a vytahovat páteř.
  2. Neklesejte do ramen a paží.
  3. Koukejte dopředu, ne dolů. Tím přetěžujete krční páteř násobně.
  4. Používejte berle jen na dobu nezbytně nutnou.
  5. Zařaďte kompenzační cviky, které vám toto přetížení pomohou napravit.
  6. Trénujte svaly před i po operaci. Tím pádem budou silné a připravené a nebudou atrofovat (ochabovat)

A pokud si máte zapamatovat jednu věc, je to NEPŘETĚŽOVAT ramena a krk. Vnímejte se. Kompenzujte. Naučte se cviky, které vám pomohou. Neberte berle jako jedinou možnost chůze, ale jako pomocníka, kterého chcete zase co nejdříve propustit. Nevěřte slepě nikomu, pouze svému úsudku a dokonalému tělu, které vám vše řekne samo, pokud mu budete naslouchat.

Nebuďme bezmocní. Zdraví a tělo máme jen jedno. Vyhledávejme odborníky, doptávejme se na důvody a nebojme se mít jiný názor. Přemýšlejme o sobě a přeberme zodpovědnost za svoje zdraví.

Komentáře