DOBA SEDAVÁ

Náš životní styl se v posledních desetiletích hodně změnil. Transformoval se „ze stoje do sedu“.

Rapidně přibylo zesení v kanceláři i za volantem, děti sedí ve škole více hodin a mimo školu, místo běhání jen tak venku, prosedí hodiny u počítačů, televizí či mobilů.

Za současné situace většině z nás ubyla i ta trocha pohybu, kterou jsme byli schopni do dne zařadit jako cesta do práce a zpět, skočit si pro oběd, vyzvednout děti, večer občas setkání s přáteli… i toto drobné „pobíhání“ najednou není a ono se to nasčítá. Hodně z nás je na home office a náš pohyb se omezil pouze na rozměry bytu.

Toto není „co by kdyby“. To už je realita…


Když k tomu připočteme ještě nevyhovující ergonomii stolu či židle pro práci na počítači z domova, další sedavou směnu v podobě doučování dětí, stres z toho všeho, co se kolem nás děje. Nemůžeme se divit, že se vše plíživě projevuje bolestmi pohybového aparátu.

JSME STVOŘENI K POHYBU

Příroda nás stvořila k pohybu. Naše tělo je dokonalý systém, kde všechno se vším souvisí a krásně na sebe navazuje. Tato úžasná práce přírody má, jako
všechno, dvě strany mince. Když jednu část napravíme, získáme tím mnohem víc, pozitivní změny se projeví i jinde. Bohužel to funguje i naopak. Když se v těle něco pokazí, projeví se bolístky i jinde.

Typickým příkladem je souvislost těla a psychiky. Toto propojení funguje oboustranně. Psychika má vliv na stav těla a stav těla zase na psychiku.

Získejte jednoduchý cvik do každého dne na www.rucevtyl.cz


Pojďme vzít stav obojího do svých rukou a pomalými krůčky najít cestu ven.
Pomoct tělu, aby se cítilo a fungovalo dobře a otevřelo tak naší mysli pozitivní dveře.

Nejlepší je začít u obyčejných každodenních činností. Všimli jste si někdy, jak stojíte, když si čistíte zuby, vaříte, čekáte u pokladny? Jak sedíte při práci, v autě, doma před televizí? Samozřejmě není možné se neustále hlídat. Ale když nad svým tělem začnete přemýšlet, vnímat ho, opravovat ho, zjistíte, že se vám správné pohybové návyky dostávají pod kůži. A to je základ úspěchu.
A když k tomu v průběhu dne přidáte jemné, ale pravidelné protažení a třeba procházku, máte skoro vyhráno. A uvidíte, že za pár dní se i po duševní stránce budete cítit lépe. Každá vteřina, kdy se soustředíte jen sami na sebe, stojí za to.

Jak tedy správně sedět?
Nohy mějte na šířku pánve, chodidla směřují rovně. Kotníky, kolena i kyčle jsou v jedné rovině. Kotník a koleno nesvírají úhel větší než 90 stupňů (pokud máte vyšší židli, pomozte si podložením chodidel).
Srovnejte záda, ramena dejte dolů, lopatky k sobě. V bedrech je přirozené prohnutí.

JEDNA MINUTA Z KAŽDÉ HODINY JEN PRO SEBE

Co myslíte, to přeci není tak moc? Třeba si nastavte na mobilu budík a každou hodinu hoďte na minutku všechno za hlavu a protáhněte se. Jednoduše s těmito cviky metody FitPainFree.


Cvik č. 1.
Sedněte si, jak jsme se to již naučili výše.
Dejte ruce v týl, tlačte ramena dolů a lopatky k sobě.
Pomalu si stoupněte. Dbejte na to, aby byly oba lokty stále vzadu (tak, že je
nevidíte). Hlídejte si kolena, aby byla stále na šířku pánve – nesmí jít od sebe ani k sobě.
Posaďte se zpět na místo. Během cviku se soustřeďte, aby byly lokty stále
vzadu, lopatky u sebe, ramena dolů a kolena ve stejné šíři. Pohyb nahoru i dolů mějte zcela pod kontrolou a dosedejte pomalu.

FitPainFree rehabilitace focení


Cvik č. 2.
Stoupněte si, nohy na šířku pánve (kotníky, kolena a kyčle v jedné linii), špičky směřují přímo vpřed, pánev je v přirozené poloze. Zpevněte svaly na nohou.
Zatlačte lopatky dolů a k sobě, ramena od uší dolů. Hlava je v prodloužení
páteře (pozor na předsunutí). Spojte ruce dole před tělem, propleťe prsty,
dlaně směrem ven od těla.
Tlačte ramena dolů a vzpažte s dopnutými lokty.
Pokrčte lokty a dejte ruce v týl, lopatky jsou u sebe a ramena dole.
Opět vzpažte, lokty jsou dopnuté. Vraťte napnuté ruce zpět dolů před tělo.

FitPainFree rehabilitace focení

Cvik č. 3.
Tento cvik můžete provádět vsedě i ve stoji. Správné nastavení obou pozic jsme si už vysvětlili, tak si na něj vzpoměňte a nastavte se.
Upažte, dlaně směrem dolů. Lopatky stáhněte k sobě a ramena dolů směrem k pasu. Hlava je v prodloužení páteře.
V upažení vztyčte dlaně. Dejte paže více do vzpažení nebo připažení – najděte si polohu, v níž ucítíte na předloktí a bicepsech největší napětí.
Můžete dělat i pomalé rotace v rameni. Kontrolujte dopnutí paží. Lopatky jsou u sebe a ramena stažená dolů.

Těmito třemi jednoduchými cviky, které můžete dělat v podstatě kdekoli, krásně posílíte mezilopatkové svaly, svaly okolo páteře, protáhnete prsní svaly a svaly paží, zpevníte svaly nohou a hýždí.

Další cviky, tipy a rady najdete na našem facebooku. A pokud se do toho chcete pustit naplno nebo se stát jedním z motivátorů, mrkněte na náš instagram a nebojte se ozvat!

Komentáře