Většinu dne strávíme sezením – ve škole, v kanceláři, v autě, u televize… Dlouhé sezení však má podle odborníků na naše tělo více než negativní dopady. “Když se nepohybujeme, všechny jeho funkce se zpomalují a svaly ochabují – i ty hluboké, které stabilizují páteř. Není se čemu divit, že začne docházet k deformacím a degeneraci pohybového aparátu. Vůbec by se tak ale nemuselo dít, pokud bychom se naučili sedět správně a dělali si pravidelné “protahovací” pauzy,” říká Hana Toufarová, průkopnice nové rehabilitační metody Fit Pain Free u nás.
“Lidé dřív více fyzicky pracovali a tedy se hýbali. Dnes mají dostatek pohybu děti do pěti let. Jakmile si ale sednou do lavic, hýbat se přestanou, a pro tělo je to šok, protože přirozeně pohyb potřebuje, není nastaveno na dlouhé sezení. Začne si ulevovat, vytvářet špatné návyky a problém a bolesti jsou na světě,” vysvětluje Hana Toufarová, lektorka metody Fit Pain Free, izolovaného cvičení, které se zaměřuje na to, že se věnuje každému svalu zvlášť, aby se znovu naučil pracovat tak, jak má.
“Dlouhodobým sezením, ale i dalšími špatnými pohybovými návyky se tělo přetíží – jeden sval po druhém se unavují a předávají svou funkci vedlejšímu svalu. Jenže i takový řetězec musí mít někdy konec a projeví se bolestí. Při individuálních konzultacích se proto vždy lidí ptáme, jak vypadá jejich pracovní den, kolik času prosedí a v jaké pozici. Často se stane, že přijde paní s bolestí kolen, pak nám ukáže posed, v němž tráví šest až osm hodin denně, a je jasno: spousta lidí dá totiž při sezení nohy pod sebe a ještě je překříží. Tím jim přestane fungovat lymfa a nohy se neprokrvují,” říká Hana Toufarová s tím, že v takovýchto případech stačí nastavit správné sezení, přidat pravidelné protažení a člověk se zpravidla bolesti brzy zbaví.
– Nohy mějte na šířku pánve, chodidla směřují rovně.
– Kotníky, kolena i kyčle jsou v jedné rovině nad sebou.
– Kotník a koleno nesvírají úhel větší než 90 stupňů (pokud máte vyšší židli, pomozte si podložením chodidel).
– Srovnejte záda, ramena dejte dolů, lopatky k sobě a vytlačte hrudní koš dopředu (vyzkoušejte si tento trik: poklepejte si na hrudík jako opička, ten se za rukou vytáhne, záda se narovnají a hlava se vzpřímí).
Každou hodinu si pak nastavte na mobilu budík a protáhněte se, třeba tímto cvikem metody Fit Pain Free, který udělá dobře celému vašemu tělu – skvěle posílí mezilopatkové svaly i všechny extenzory páteře (tj. svaly okolo páteře), a navíc jím hezky protáhneme prsní svaly, zpevníme stehna a hýždě a zlepšíme celkovou stabilitu těla.
– Sedněte si na židli. Zvolte takovou, abyste měli chodidla na zemi a v kolenou 90°. Nohy mějte na šířku kyčlí, špičky směřují dopředu. Seďte rovně, dejte ruce v týl, tlačte ramena dolů a lopatky k sobě.
– Pomalu si stoupněte. Dbejte na to, aby byly oba lokty stále vzadu (tak, že je nevidíte). Kolena jsou ve stejné šíři – nesmí jít od sebe ani k sobě. Posaďte se zpět na místo. Během cviku se soustřeďte, aby byly lokty stále vzadu, lopatky u sebe, ramena od uší a kolena ve stejné šíři. Pohyb nahoru i dolů mějte zcela pod kontrolou a dosedejte pomalu.
Cvik opakujte 10x.